Żyjemy w bardzo dużym pośpiechu. Coraz częściej brakuje nam czasu, żeby zatrzymać się na chwilę i poświęcić trochę czasu sobie oraz swojemu zdrowiu. Nie da się ukryć, że spacerowanie nie należy do najpopularniejszych form aktywności w świecie,w którym nikt nie ma czasu. Nawet ćwiczenia fizyczne, które wybieramy, żeby poprawić naszą kondycję, są zazwyczaj bardzo szybkie i nastawione na jak największe efekty.

Tymczasem spacer to aktywność, której nie powinniśmy w żadnym wypadku lekceważyć. Przede wszystkim jest przeznaczona praktycznie dla każdego niezależnie od stanu zdrowia i kondycji. Sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które długo nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej lub cierpiały z powodu różnych kontuzji i urazów i chcą odzyskać przynajmniej częściową sprawność. Dzięki spacerom można powoli wrócić do formy, bez narażania swojego zdrowia na niebezpieczeństwo.

Systematyczny ruch na świeżym powietrzu to jeden z podstawowych elementów profilaktyki chorób cywilizacyjnych, a co za tym idzie klucz to zachowania zdrowia. Spacerowanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania i nic nie kosztuje. Wystarczą wygodne buty. Doskonałym rozwiązaniem są przynajmniej trzy godzinne spacery na tydzień. Pora dnia i trasa, które wybierzemy są obojętne. Tempo i intensywność możemy dobrać do naszych możliwości.

Oczywiście spacerowanie to także doskonały relaks, który pozwala na skuteczną walkę z wysokim poziomem stresu. Dzięki spokojnej przechadzce mamy czas na to, żeby zebrać myśli, nabrać dystansu do problemów, które nas trapią i oderwać się na chwilę od codziennej gonitwy oraz nawału obowiązków. Spacer może być czasem, który zarezerwujemy wyłącznie dla siebie. Badania naukowe udowodniły, że spacer powoduje spadek poziomu hormonu stresu w organizmie i zwiększa produkcję hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, jest więc doskonałym sposobem na chandrę i kiepski nastrój.

Spacer może być również świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z bliskimi osobami, na przykład z rodziną. Pozwala na doskonałe połączenie aktywnego odpoczynku z możliwością swobodnej rozmowy. Spacerować możemy w towarzystwie małych dzieci i osób starszych, dlatego jest to doskonały pomysł na rodzinne spotkanie. Można połączyć go ze zwiedzaniem ciekawych miejsc lub spędzić ten czas na łonie natury, na przykład w lesie, ciesząc się pięknem przyrody.

Dzięki systematycznym spacerom będziemy zdrowsi i zyskamy więcej energii do życia, dlatego warto włączyć je do naszego harmonogramu zajęć.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów